Yandex Metrica Nasıl Eklenir?

Yandex Metrica Nasil Eklenir

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica adından da anlaşılacağı üzere Yandex firması tarafından üretilen ücretsiz bir istatistik uygulamasıdır.

Yandex Metrika, internet site trafiklerini ve istatistiklerini takip etmenize yarayan Google Analytics ile benzer mantıkta çalışan bir istatistik uygulamasıdır. Yandex Metrica’yı Google Analytics‘ten ayıran en güzel özelliklerden bir özelliği olan Webvisor özelliği ziyaretçilerin internet sitenizin üzerinde yapmış olduğu hareketleri video gibi izlemenizi sağlayan araçtır.

Webvisor aracının en etkin kullanıldığı alanlar e-ticaret siteleri ve blog siteleridir. Ziyaretçileri hangi sayfada ne yaptığını, neler yaptığını, hangi hareketleri yaptığını ya da yapmadığını videolu olarak izleyebilirsiniz.

Yandex Metrica Hesabı Nasıl Açılır?

Yandex Metricayı hesabınıza eklemek için bir yandex hesabına ihtiyacınız var. Yandex hesabınız yoksa hemen buradan bir yandex hesabı oluşturabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra resmi Yandex Metrica sayfasına direkt olarak giriş yapabilirsiniz.

Yandex Metrica Sayaç Ekleme

İnternet sitenize Yandex Metrica’yı eklemek için üst menüde yer alan “Sayaçlar” sekmesine tıklayın. Ardından “Sayaç Ekle” butonuna tıklayınız.

Ucretsiz Istatistik Programlari

Sayaç Adı: Herhangi bir isim koyabilirsiniz. Birden fazla istatistik tutacak müşteri portföyüne sahipseniz her müşterinize ait müşteri ismini yazabilirsiniz.

Sitenin Adresi: Sayacı ekleyeceğiniz web sitesinin güvenlik sertifikası ile birlikte eklenmesidir. Örneğin “https://roneon.com/”.

Saat Dilimi: Yaşadığınız bölgenin saat dilimi seçilmelidir.

Ek Adresler: Aynı sayaç üzerine birden fazla alan adı ekleme seçeneğini bize sunan bir sistem olan Yandex Metrica’yı her kullanıcı için ayrı olarak oluşturmanızı önerebiliriz.

Oturum Kaydı, Kaydırma Haritası, Form Analizi: Bu kısmı ”Aktif” olması gerekmektedir.

Tüm alanları doldurtuktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek:

Yandex Metrika Nasil Eklenir

Artık son adıma geldiğimizde Yandex Metrica için gerekli bazı alanlar yer almakta. Bizler sizin için en çok kullanacaklarınızı seçilmiş bir şekilde yukarıdaki görselde belirttik.

Tek satırda seçeneği sitemize yerleştirmemiz için vereceği kodun tek satıra düşerek küçülmesini sağlar.

Eşzamansız kod ise Metrica’nın internet sitenizi yavaşlatmasını önleyerek sitenizin hızlı bir şekilde açılmasını sağlar.

Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz ”E-ticaret verilerinin Metrica’ya aktarımı” kutucuğunu da daha sağlıklı sonuçlar için mutlaka doldurulması gerekir.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra karşınıza bir kod gelecek. Kodu admin arayüzünde bulunan tema düzenleyici kısmında bulunan header.php klasöründe <head> ve </head> kodlarının arasına eklenmesi gerekir.

Tüm bu işlemleri başarı ile tamamladığınızda artık Yandex Metrica’yı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Roneon Aydın’da Dijital Dönüşüm Ajansıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir