WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar Nelerdir?

Wordpress.com Ile Wordpress.org Arasındaki Farklar Nelerdir?

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları merak mı ediyorsunuz? Öyleyse bu yazımızda sizlerle bu konuda birkaç karşılaştırma yapalım. Öncelikle neden WordPress altyapılı hizmet almanız gerektiğini bilmek daha doğru olur. WordPress dünyada en çok kullanılan açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi (CMS) yazılımlarının en başında gelir. Bir çok web sitesinin alt yapısı WordPress kullanmaktadır.

Yine de hangisinin ne olduğunu birlikte görelim;

WordPress.com nedir ve ne işe yarar?

WordPress.com, bir web sitesi oluşturma ve yönetme çözümüdür. Bu çözüm, WordPress adlı bir açık kaynak kodlu web sitesi yönetim sistemi (CMS) kullanılarak sunulur. WordPress.com, WordPress’i kullanarak web siteleri oluşturmak için bir hizmettir ve WordPress.org ile aynı şirket tarafından işletilir. WordPress.com, başlangıç olarak ücretsiz hizmet sunuyor gibi görünse de, ilerleyen zamanlarda ücretli hizmetlere doğru ilerler. WordPress.com, Kullanıcıların kendi domainlerini kullanarak web siteleri oluşturmalarına ve yönetmelerine izin verir ve bir blog veya işletme web sitesi oluşturmak için kolay ve esnek bir seçenektir.

WordPress.org nedir ve ne işe yarar?

WordPress.org, WordPress adlı bir içerik yönetim sistemi (CMS) üzerine inşa edilmiş bir web sitesidir. Bu site, WordPress’in kaynak kodunu, temalarını, eklentilerini ve diğer ilave özelliklerini indirmeyi ve kullanmayı mümkün kılar. WordPress.org, WordPress’in açık kaynak kodlu bir sürümünü sunar ve kullanıcıların kendi sitelerini oluşturmak ve yönetmek için bu araçları kullanmalarına izin verir. Bu site, WordPress’i kullanan web sitesi sahipleri ve geliştiriciler için büyük bir kaynaktır.

WordPress web sitesi sahiplerine çok sayıda özellik ve çeşitlilik sunar. Aynı zaman da geniş kullanıcı ağıyla beraber web siteniz için trafik akışının da yüksek potansiyele sahip olması kaçınılmazdır.

Kullanıcılar genellikle bu ikisinin arasındaki farlı bilmez ve aynı olduklarını düşünür. Ancak durum böyle değildir. İkisi arasındaki en büyük farkın kullanım amacı olduğunu söylemek doğru olur.

WordPress.com, genellikle hobi ve blog tarzı web sitelerini kullanmak isteyenler tarafından tercih edilir. Ücretsiz kullanabilme imkânı sağlaması da kullanıcıları cezbeden özelliklerden biridir. Yeni başlayanlar için hem öğrenme hem de deneyim kazanma amacıyla kullanılabilecek bir sistemdir. İçerisinde ücretli satın alınabilecek eklenti ve temalar mevcuttur.

WordPress.com ile WordPress.org farkları nelerdir diye sorulduğunda ilk sırada web sitenizin nerede barınacağı yani wordpress hosting konusu yer alır. WodPress.org ile web sitenizi kendi satın aldığınız barındırma hizmeti alanında barındırabilirsiniz. Fakat WordPress.com üzerinde bir site oluşturursanız, siteniz WordPress.com’un sunucularında barındırılır.

Başka bir deyişle WordPress.org üzerinden WordPress yazılımını indirip, satın aldığınız alan adınız (www.sitenizinadi.com) ile yine satın alacağınız bir hosting hesabına kendiniz kurabilir ve tüm her şeyiyle birlikte yönetebilirsiniz. Dilediğiniz zaman web sitenizin tüm alanlarına müdahalede bulunabilirsiniz. Ancak WordPress.com sisteminde hosting ve domain almanıza gerek kalmaz web siteniz için kendisi halleder. Web sitenizin adresi https://sitenizinadi.wordpress.com olarak belirlenir.

WordPress.com’da web sitesi oluşturmak için üye olup giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra WordPress.com size sitenizi nasıl hazırlayacağınız yönünde yol gösterecektir.

WordPress.org açık kaynaklı kod sistemine sahip bir yazılımdır. Bu sebeple web sitenize ait bütün kontrol sizdedir. Ancak WordPress.com bir hosting yani barındırma hizmetidir. Kontrol tamamen sizin elinizde değildir.

WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları kıyaslayarak hangisini kullanmanız gerektiğini özetliyoruz.

WordPress.com ile WordPress.org farkları ve hangisi daha doğru seçimdir gibi sorular son dönemlerde web sitesi açmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Hangi seçimin daha doğru olduğunu belirlemeden önce web sitenizin kullanım amacını belirlemeniz gerekir.

Örnek vermek gerekirse, WordPress.com barındırıcısı daha çok blog severler tarafından tercih edilir. WordPress.org ise daha profesyoneller ve deneyimli kullanıcılar tarafından tercih edilir. E-ticaret web sitesine sahip kullanıcıların çok tercih ettiği görülüyor.

Genellikle WordPress.org altyapılı hostinglerde içerik girişlerini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz ve birçok sayıda tema ve eklenti kullanma şansınız olur. Hatta temalarınız özelleştirebilir veya html uzantısıyla kendi temanızı da aktarabilirsiniz.

WordPress.org altyapılı hosting kullandığınızda domaine sahip olmuş olursunuz. Bu da size ait olan bir alan adınız olması anlamına gelir. Önemsiz gibi gözükse de aslında web sitenizin imajı için önemli bir konudur.

Bu sebeplerle yeni başlayanlar için ya da deneyim sahibi olmayan web sitesi sahipleri için WordPress.com tavsiye edilirken, daha profesyonel web siteleri için WordPres.org tavsiye edilir.

WordPress.com Avantajları

WordPress.com ile WordPress.org farkları konusunu öğrendik. WordPress.com’un avantajlarından bahsedecek olursak en büyük artısının ücretsiz olarak kullanılabiliyor olması söylenebilir. Bu ücretsiz kullanım ücretsiz temaları da beraberinde getirir. Ayrıca site verilerinizi ve içeriklerinizi otomatik olarak yedekler.

Ücretsiz temaların yanı sıra ücretsiz eklentilerden de faydalanabilirsiniz. Web sitenizi geliştirmek için birden fazla ücretsiz eklenti vardır. Bu eklentiler sayesinde hem deneyiminiz artar hem de web sitenizi tasarımsal olarak güzelleştirmiş olursunuz.

Günlük olarak fazla kullanmayı düşünmüyorsanız ve içerik girişlerde video, fotoğraf gibi seçenekleri pek fazla istemiyorsanız WordPress.com altyapılı hosting seçenekleri sizin ve web siteniz için uygun olacaktır.

WordPress.com Dezavantajları

WordPress.com ile WordPress.org farkları ve avantajları nelerdir gibi sorulara yanıtlar ürettik. Ancak WordPress.com’un bazı dezavantajları da vardır. Ücretsiz kullanımı tercih ettiğinizde bazı kısıtlamalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Web sitenizde herhangi bir reklam yerleştirmesi kullanamayabilirsiniz. Bu da para kazamayacağınız anlamına gelir.

Kurumsal hosting paketi veya üzerine sahip değilseniz birçok kaliteli tema, eklenti ve özelliklerden mahrum kalabilirsiniz. Trafik akışı ve veri analizlerine erişiminiz olmayabilir. Ayrıca html olarak düzenleme yapmanıza olanak sağlamayabilir.

WordPress.com altyapılı hosting kullanırken şartlara uymadığınız takdirde ise web siteniz kapatılıp tüm verileriniz de silinebilir. O yüzden WordPress.com altyapılı hosting seçiminde dikkatli olmak gerekir.

Ayrıca WordPress.com üzerinden hosting aldığınızda domain değil subdomain almış olursunuz. Bu da web sitenizin wordpress.com uzantılı olması anlamına gelir. Bu da web siteniz için bir özensiz imaj yaratabilir.

WordPress.org Avantajları

WordPress.com ile WordPress.org farkları hakkındaki detayları öğrendik. Ancak WordPress.org altyapılı hosting hizmetlerinin avantajlarından bahsetmedik. Web siteniz için WordPress.org sistemini kullandığınızda içeriğinizi, güvenliğinizi, para kazanma özelliğini elde etmiş olursunuz.

Web sitenize ait tüm veriler sizin yönetiminizde olur. Reklam yerleştirmeleri yaparak aylık trafik akışına göre sitenizden ödeme alabilirsiniz. Google Analytics gibi analiz araçlarını sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Çevrim içi mağaza, sanal ofis ve e-ticaret gibi içerikli web sitesi oluşturabilir, ayrıca hizmet ve ürün satışı yapabilirsiniz. WordPress.org altyapılı hostinglerde SEO uyumu ve hız artış optimizasyonları gibi özellikleri de kullanabilirsiniz.

Neredeyse bütün premium temalar, eklentiler sizin için ücretsiz olur. Size uygun olan dilediğiniz tema ve eklentiden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Ayrıca site performanslarınız da bu altyapıyı kullandığınızda daha yüksek olur.

Wordpress.org Vs Wordpress.com

WordPress.org Dezavantajları

WordPress.org altyapılı hosting bazı dezavantajları da vardır. Burada yönetici tamamen siz olduğunuz için bütün sorumluluk sizin üzerinizdedir. Web sitenizi sıfırdan sizin ayarlamanız gerekir. Bu da web siteniz ile alakalı çok uzun vadeli uğraşmanıza ve sorumluluk almanıza neden olabilen bir durumdur.

WordPress.org’un açık kaynaklı olması her ne kadar bir sorun değilmiş gibi gözükse de dezavantaj sayılabilir. Açık kaynaklı olması dışarıdan kullanıcılar tarafından geliştirilebilir ve takip edilebilir olması demektir.

Bu durum da bir noktada güvenlik açığı oluşturabilir. WordPress.org güvenlik sisteminin iyi olduğunu söylese de geçmiş zamanda yaşanmış güvenlik problemlerinden kaynaklı yakınan birçok web sitesi sahibi vardır. Siz de bunları göz önüne alarak tercih yapabilirsiniz.

WordPress.com ve WorPress.org’da Maliyetler Nasıldır?

WordPress.com ile WordPress.org farkları konusuna netlik kazandırdığımıza göre maliyet ve performans açısından da hangisinin daha uygun olduğunu karşılaştırabiliriz. WordPress.com’da birçok hosting paketi bulunur ve bu paketleri ücret karşılığı alarak aylık veya yıllık olarak temin edebilirsiniz.

Bu hosting paketlerinin bazılarında bütün özellikler açık değildir. Bu yüzden fazla maliyet yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca her tema ve eklenti de ücretsiz olmayabiliyor. Bunlar da maliyetinizi arttıracak etkenler arasında yer alır.

Ancak WordPress.com altyapısında hem öğrenmek hem de tecrübe kazanmak için ücretsiz bir şekilde kullanmak istiyorsanız, maliyet açısından sizin için daha uygun olacaktır. Sistemin nasıl kullanıldığını, web sitesi sahibi olduğunuzda gelecek olan sorunları ve birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz olarak deneyip ilerleyen zamanlarda yüksek performanslar, organik trafik akışı ve para kazanabilmek için ücretli hostinglere bakabilirsiniz.

WordPress.org sistemi kullanmak istiyorsanız sadece hosting ve domaininizi kayıt ettirdiğinizde başlayabilirsiniz. Burada ücretli olarak yer alan tema ve eklentilerin çoğu sizin için ücretsiz olacaktır.

Maliyet ve performans konusunda değerlendirildiğinde WordPress.org kullanan kullanıcıların daha memnun olduğu gözlemlenmiştir. Siz de bütün bu farklılıklara dikkat ederek seçiminizi yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir