Twitter SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Twitter Takipçilerinizi Artırın.

Twitter Seo Nedir?

Twitter için SEO optimizasyonu yaparak Twitter takipçilerinizi artırın. Twitter SEO uygulaması Tweet paylaşımında ve kullanıcı adı oluşturmada belirli detaylara dikkat edilerek mümkün hale gelir. Kısacası Twitter hesapları için bazı SEO ipuçları mevcuttur ve bu ipuçları hesabınızın daha geniş kitle tarafından görülmesine, fark edilmesine olanak sağlar. Hesaba yönelik genel bir optimizasyonu sağlamak için kullanıcı adını, tam profil adını, tweetleri, açıklama ve konum alanlarını optimize etmek gerekir. Tüm detaylar hakkında bilgileri içeriğimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Twitter SEO Nedir?

Twitter hesabınız üzerinden hedef kitlenize ulaşmak ve onların dikkatini çekmek, marka kimliğinizi iyi tanıtmak için bazı optimizasyon işlemleri yapabilirsiniz. Doğru çalışmalar ile optimize edilen Twitter hesapları, hedef kitleyle daha kısa sürede etkileşim sağlarlar. Peki bu optimizasyonlar yani SEO çalışmaları nasıl yapılır? İçeriğimizin alt başlıklarında bu soruya yanıt olacak bilgileri sizlere sunuyoruz.

Twitter Kullanıcı Adı Optimizasyonu

Twitter hesabına yönelik SEO uyumluluğunu sağlamak için ilk anahtar işlem, kullanıcı adını optimize etmektir. Çünkü Twitter’da hem web siteniz ve markanız hem de sizin için ilk düşünceler Twitter kullanıcı adınız sayesinde oluşur. Eğer bir markaya veya şirkete sahipseniz Twitter’da size en uygun kullanıcı ismi markanızın ismi veya onunla bağlantılı net, açık bir isim olacaktır. Tercih etmeniz halinde kullanıcı adınıza site içeriğinizle ilgili minik eklemeler de yapabilirsiniz. Bu durumda kullanıcı adınız için iyi bir optimizasyon sağlarsınız.

Twitter Seo Nasıl Yapılır?
Twitter Seo Nasıl Yapılır?

Twitter’da seçtiğiniz isim başka bir kullanıcı tarafından daha önce alınmışsa hemen değişikliğe gitmeniz gerekmez. Beğendiğiniz isme öncelikle basit noktalama işaretlerinden birini eklemeye çalışın. Eğer benzerlik uyarısını geçmeyi başarırsanız yeni bir ismi baştan belirlemeye gerek duymazsınız. Optimizasyon için Twitter kullanıcı adınızı uzun tutmamaya özen gösterin. Kullanıcı adları en fazla 15 karakter kullanılarak belirlenebilmektedir. Optimizasyon açısından kullanıcı isminin 9 ila 11 karakter arasında oluşturulması doğru olacaktır.

Eğer bir markaya sahipseniz, Twitter için SEO optimizasyonu sağlamak amacıyla, kullanıcı adınızı markanızın adı dışında kendi gerçek adınızla oluşturmayın. Çünkü marka adınızı kullanıcı adı olarak belirlerseniz, arama motorlarının gözünde marka adınızın görünür olma olasılığı yükselir.

Twitter Profil Adını Optimize Etmek

Twitter kullanıcı adı ile Twitter profil ismi aynı şeyler değildir. Twitter’da tam adınızı profil fotoğrafınızın altında kullanabilirsiniz. Twitter hesabını SEO kriterlerine uygun hale getirmek amacıyla, kullanıcı adı optimizasyonu ardından profil ismine dair optimizasyon yapmak gerekir.

Twitter profil adını optimize etmek neden önemlidir? sorusuna ise farklı yanıtlar sunulabilir. Twitter kullanıcı adı ile birlikte profil adını başlık metnine dahil edebilmek, H1 başlık etiketinin en üst bölümünde büyük metin şeklinde görünüm yakalamak için optimizasyon gerekli ve önemlidir. Optimizasyon için tam profil adınızda da kullanıcı adınızla ilgili kelimelere yer verebilirsiniz. Başka bir yöntem olarak profil adını web siteniz ve markanızla daha dolaylı yoldan bağlantılı bir konu üzerinden oluşturabilirsiniz.

Twitter Açıklama Alanı Optimizasyonu

Twitter açıklama alanı optimizasyonu hesabınızı dikkat çekici, görünür hale getirmek için gereklidir. Web sitenizde yer verdiğiniz ve hizmetinizle alakalı olan anahtar kelimeleri Twitter açıklama metninde de kullanarak optimizasyon sağlayabilirsiniz. Twitter firma adınızı kısa tutarak, anlatmak istediğiniz diğer konuları açıklama alanında ifade etmelisiniz.

Twitter açıklama alanını SEO uyumlu hale getirmek için öncelikle kısa bir şekilde kendinizi tanıtıp, ardından adres, telefon numaralarınıza yer verebilirsiniz. Hemen ardından meta açıklaması olarak görülecek olan hizmet, ürün ve markalarınız hakkında bilgileri Google arama motorunun en çok sevdiği anahtar kelimeleri kullanarak ifade etmeniz gerekir.

Seo'ya Uygun Tweet Paylaşımı Nasıl Yapılır?
Seo’Ya Uygun Tweet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Twitter SEO Uyumluluğu İçin Bağlantı URL’si, Konum Doldurma

Marka görünürlüğünüzü internet dünyasında artırmak ve Twitter hesabınızı da SEO uyumlu hale getirmek için Twitter hesabının link kısmını boş bırakmamanız gereklidir. Markanızın web adresini, link kısmına ekleyip bu aşamayı tamamlamanız mümkündür. Özellikle link kısmına aracı kısaltılmış link eklemeye özen gösteriniz. Twitter hesabında görüntülenen konum bilgisi kısmına ise rastgele bir adres yazmayı tercih etmeyin. Konuma firmanıza ait bir adres eklemesi yapın. Ek olarak, telefon ve mail bilgilerini paylaşabilirsiniz.

Tweet Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Nasıl ki web siteleri SEO çalışmaları ardından arama motoru sonuç sıralamasında üst sıralara çıkarılabiliyorsa, Tweet optimizasyonuyla da Twitter profilinin etkileşim düzeyi yükseltilebilir. Peki bunun için ne yapmak gerekiyor? İşte yanıtı…

  • İlk olarak beğeni peşine düşerek, kalitesiz ve anlamı olmayan tweetler atılmamalıdır.
  • Mantıklı, kaliteli şekilde atılan Tweet sayısı yükseltilmelidir.
  • Spam mesajların kullanımı bırakılmalıdır.
  • Eğer kişi web sitesi sahibi ise markası ile ilgili tweet atmaya özen göstermelidir.
  • Paylaşılan fotoğrafların ve videoların çözünürlük düzeyi yüksek olmalıdır.
  • Farklı, kaliteli kullanıcıların Tweetleri RT edilerek veya favlanarak hesaba dikkat çekilmelidir.
  • Twetlerde sektöre ilişkin anahtar kelimeler veya bilgi verici metinler kullanılabilir.

Bu detaylara dikkat edilerek Tweetler için optimizasyon sağlanır.

Twitter SEO için Twitter Kartlarını Kullanmak

Twitter paylaşımlarınızı düz metin şeklinde yapmak yerine daha fazla dikkati paylaşıma çekmek amacıyla Twitter kartlarından yararlanabilirsiniz. Ancak bu kartları edinmek için kod gerekli olduğunu bilmelisiniz. Kodlara ise WordPress SEO eklentisi olarak bilinen Yoast eklentisinin Word for Word alanından erişim sağlanabilir.

Kartlar üzerinden Tweet paylaşımı yaparken internet sitenizdeki bilgilendirici, güncel içerikleri kullanabilirsiniz. Twitter SEO optimizasyonu yaparken kartlardan yararlanarak, hem güvenilir bir imajı sosyal medyada yansıtır hem de görsel açıdan dikkatleri hesaba yönlendirebilirsiniz.

Twitter SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Twitter Takipçilerinizi Artırın.” yazısında bir düşünce

  1. Mustafa diyor ki:

    WordPress kurulum hizmeti aldık. Müthiş bir ekip açıkçası. Bilgi ve tecrübeleri üst düzey. Hizmet almayı tercih etmeyen kişiler pişmanlık yaşayacaktır. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir