Google Analytics Nedir? Analytics kodu nasıl alınır?

Google Analytics Nedir?

Google Analytics nedir? Google Analytics kodu nasıl alınır? ve Google Analytics kodu nereye eklenir? gibi karmaşık görünen fakat aslında öyle olmadığını gösteren adımları sizler için bu yazımızda derledik.

Google Analytics nedir, ne işe yarar?

Google Analytics, bir web sitesinin kullanıcılarının etkileşimini izleme ve anlamaya yardımcı olan ücretsiz bir web analitik araçtır. Google Analytics, web sayfalarının ziyaretçileri hakkında her türlü bilgiyi toplayarak, web sitenizin ne kadar etkili olduğunu gösterir. Google Analytics kullanıcıların sayfalarda ne kadar süre geçirdiğini, hangi sayfaların en çok ziyaret edildiğini ve nereden geldiğini izleyebilir. Google Analytics, web sitenizin performansını ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için gereken araçları sağlar.

Google Analytics Kodu Nedir?

Google Analytics kodu, web sitesinin ziyaretçileri ve sayfalarının etkileşimini izlemek için kullanılır. Bir web sitesinin ziyaretçi sayısını, sayfalarının görünme sıklığını ve ziyaretçilerin ne zaman ve hangi sayfalarda geçirdikleri zamanı görmek için kullanılır. Ayrıca, Google Analytics kodu, site içindeki sayfalar arasındaki etkileşim ve arama motoru trafiği izlemek için de kullanılır. Google Analytics kodu web sitesinin header alanına eklenerek web sitesi sahiplerinin kullanıcı davranışları hakkında daha fazla bilgi toplamalarına ve sitelerinin güçlü bir şekilde optimize edilmesine yardımcı olur.

Google Analytics Kodu Nasıl Alınır?

Google Analytics kullanabilmek için web sitenize servis sağlayıcısından aldığınız bir kodu yerleştirmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki videodan bu kodu nasıl alacağınızı öğrenebilir veya aşağıdaki butona tıklayarak eklemek için hizmeti satın alabilirsiniz.

Google Analytics Kodu Nereye Eklenir?

Google Analytics kodu, web sitenizin HTML kaynak koduna eklenir. Genellikle sitenizin başlangıç ​​yani “head” bölümüne eklenmesi tavsiye edilse de kodunuzu sitenizin bitiş “footer” alanına da ekleyebilirsiniz. Böylelikle kod tüm sayfalarınızda görüntülenebilecektir. Eğer kodu el ile eklemek isterseniz, sitenizin kaynak kodunu düzenleyebilirsiniz.

Google Analytics Eğitimi ve Sertifika Alma

Google Analytics Eğitimi almak ve Sertifika sahibi olmak için yine Google’ın kendi Akademisi olan Google Analytics Akademisi sayfasından eğitimlere katılabilir veya Udemy sitesinden ücretli/ücretsiz kursları takip edebilirsiniz.

Google Analytics hakkında sık sorulan sorular;

Google Analytics ücretli mi?

Google Analytics Google firması tarafından internet sitesi sahiplerinin istatistiklerini ölçmeleri için ücretsiz olarak sağlanan bir servistir.

Google Analytics siteye nasıl eklenir?

Analytics kodunuzu sayfanızın <head> kısmına eklemeniz yeterlidir. Kod ekleme konusunda yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz bu yazımıza yorum bırakabilir ve diğer okuyuculardan destek alabilirsiniz.

Google Analytics mi Yandex Metrica mı?

Her iki istatistik ölçen platformun kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motorunun Google ve Youtube olması ve her iki platformun da Alphabet firmasına ait olmasından dolayı Google Analytics kullanmak daha mantıklı olabilir.